Sytość to uczucie, które sprawia, że możemy spokojnie odejść od stołu. Na dietach redukcyjnych zwykle ograniczamy ilość jedzonych rzeczy, a na pewno ich wartość kaloryczną. Jak jeść mniej i nadal czuć się sytym?
Na odchudzanie jedz płatki owsiane i jabłka
Rozpocznij dzień od miski zdrowej owsianki. Owies jest bogaty w rozpuszczalny błonnik, a zwłaszcza w beta-glukany (frakcja błonnnika), które mają udowodnione działanie hamujące apetyt i zmniejszające uczucie głodu, co sprawia, że w ciągu kolejnych godzin nie będziesz czuć potrzeby sięgania po niezdrowe przekąski. A jeśli już masz ochotę na przekąskę w ciągu dnia – zawsze miej pod ręką jabłko. Jabłka są bogate w rozpuszczalny błonnik, pektynę i wodę, czyli składniki, które pomogą ograniczyć głód i zwiększyć sytość.
Jak jeść mniej? Postaw na rośliny strączkowe
Dodawaj do swoich dań ulubiony rodzaj fasolki lub inne rośliny strączkowe. Są doskonałym źródłem białka roślinnego, błonnika, wolno trawionych węglowodanów i korzystnych dla zdrowia przeciwutleniaczy. Duża zawartość błonnika i stosunkowo niska kaloryczność sprawiają, że wszystkie strączki doskonałym dodatkiem, który zapewnia uczucie sytości przy jednoczesnym spożywaniu mniejszej ilości kalorii. Dodawaj rośliny strączkowe do sałatek, gulaszy czy zup, a nawet wykorzystuj je w wypiekach.
Przed posiłkiem wypij wodę lub zjedz zupę
Wypij wodę lub zjedz miskę bulionu lub zupy jarzynowej przed lunchem pomoże w odchudzaniu. Jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie „Obesity” wykazało, że osoby, które piły około dwóch szklanek wody przed posiłkami, były w stanie przestrzegać diety o kontrolowanej kaloryczności i traciły skuteczniej wagę w porównaniu z osobami, które nie piły wody przed posiłkiem.
Podobne działanie ma sposób z zupą. Jeśli rozpoczniesz obiad od lekkiej zupy, prawdopodobnie w ogólnym rozrachunku, przyswoisz ok. 20 proc. mniej kalorii podczas całego posiłku.
Chcesz jeść mniej? Wybierz mniejszy talerz
To prosta sztuczka dla twoich oczu i mózgu, bo przecież... „jemy oczami”. Różne badania wykazały, że ten z pozoru niewinny zabieg, jak wzięcie mniejszego talerza naprawdę ma moc sprawienia, że nie tylko zjesz mniej, ale rzeczywiście poczujesz sytość. Duże talerze powodują z kolei, że ludzie mają tendencję do przejadania się, nakładając na nie większe, niż potrzeba, porcje.
Czytaj też:
Zrobiłam komosę ryżową z warzywami. Danie idealne na diecie odchudzającejCzytaj też:
Kawa z pieprzem zadziała jak spalacz tłuszczu. Oryginalny napój na rozkręcenie metabolizmu