Czy jedzenie Barbie też jest w kolorze różowym jak cały otaczający ją świat? Tego się nie dowiemy z tak popularnego obecnie filmu o kultowej lalce. Wiemy jedynie, że kiedy wszystko idzie źle, tost przypala się na czarno. Okazuje się jednak, że różowe jedzenie leży jak najbardziej w ludzkiej naturze, a wręcz jest uwarunkowane naszą odległą przeszłością. Kolor jedzenia jest ważny, bo w pierwszej kolejności mózg za pomocą wzroku ocenia czy dany pokarm można i warto spożyć. Pierwotnie ludzie dzielili żywność na czerwoną – uznawaną za pożywną oraz zieloną, braną za mało kaloryczną, po którą nie warto sięgać. Odcienie różowego mieszczą się bliżej tej pierwszej, pożądanej kategorii. W odcieniach czerwieni i różu są przecież odżywcze owoce, jak też dostarczające białka i energii mięso.
Uczestnicy współczesnych badań, mimo że nie muszą spędzać całego dnia na sawannie w poszukiwaniu pożywienia, w warunkach laboratoryjnych również mniej chętnie wybierają jedzenie w kolorze zielonym. Być może ta zakodowana w naszych genach pierwotna wiedza powoduje, że tak trudno namówić czasem dzieci do jedzenia zielonych warzyw? Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby podać im równie zdrowe potrawy w naturalnie przyciągającym i pozytywnie pobudzającym różowym kolorze, które chętnie zjedzą również dorośli.
Ciekawym pomysłem będzie przygotowanie różowego przyjęcia dla znajomych lub dla dzieci. Inspiracją będzie tu nie tylko modny film i wiedza o kolorach, ale również fakt, że intensywny różowy kolor Viva Magneta został wybrany przez Pantone Color Institute na barwę roku 2023. W wyjaśnieniu stwierdzono, że jest to kolor niosący radość i optymizm, który dodaje odwagi i przełamuje szarą i stanowiącą duże wyzwanie codzienną rzeczywistość. Różowe przyjęcie jest więc jak najbardziej na czasie.
Jakie dania nadają się na różowe przyjęcie w stylu Barbie?
Najważniejszy jest kolor – koniecznie w gamie od jasnoróżowego do odcieni fuksji. Polecamy uzyskanie odpowiedniego odcienia różu poprzez naturalne składniki, a nie barwniki spożywcze. Idealnym produktem, który dodaje koloru, jest burak i dostępny w sklepach sok z buraka. Ten dodatek nadaje się zarówno do słonych jak i do słodkich potraw. Do deserów idealnie nadaje się dodatek soku malinowego czy truskawkowego, świeżych malin lub wiśni.
Propozycje dań do wyboru na party
- Różowy humus – do zwykłego humusu dodaj ugotowanego lub upieczonego buraka, zmiksuj razem.
- Różowy dip jogurtowy – zmiksuj pieczonego buraka z jogurtem naturalnym lub serkiem śmietankowym, dopraw przeciśniętym przez praskę czosnkiem, solą i pieprzem.
- Różowy makaron z rzodkiewką – do gotującej się wody na makaron dodaj sok z buraka, a makaron przybierze różowy odcień. Jego intensywność zależy od ilości dodanego soku. Na oliwie podsmaż rzodkiewki pokrojone w kosteczkę i czosnek. Wymieszaj z makaronem i posyp parmezanem.
- Różowy deser ryżowy – do ryżu dodaj mleko i sok malinowy, gotuj do miękkości.
- Różowe placuszki lub naleśniki – do ciasta na ulubione placuszki lub naleśniki dodaj sok z buraka. Podaj posypane malinami.
W pięknym różowym kolorze można zaserwować też chłodnik z botwinki
Przepis: Chłodnik litewski
Chłodnik litewski to zupa podawana na zimno, którą przygotowuje się z botwinki i świeżych warzyw. Z dodatkiem maślanki stanowi świetny pomysł na zdrowy i lekki obiad.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 1 godz.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 205 w każdej porcji
Składniki
- 1 litr wody
- 1 pęczek botwinki
- 1 pęczek włoszczyzny
- 1 maślanka (500 ml)
- 1 duży jogurt grecki (400 ml)
- 1 pęczek szczypiorku
- 1 mały pęczek koperku
- 1 mały pęczek rzodkiewek
- 1 łyżka soku z cytryny
- sól do smaku
- 3 jajka
Sposób przygotowania
- Gotujemy bulionWłoszczyznę należy umyć i włożyć do garnka wypełnionego wodą. Następnie dodać listek laurowy, ziele angielskie i szczyptę majeranku. Warzywa gotujemy na wolnym ogniu przez 30 minut.
- Wyjmujemy warzywaGdy bulion będzie gotowy, wyjmujemy warzywa i zostawiamy sam wywar.
- Przygotowujemy botwinkęBotwinkę myjemy, odrywamy liście, a łodygi kroimy na małe kawałki.
- Dodajemy botwinkęWrzucamy je do wywaru i gotujemy przez 10 minut na wolnym ogniu. Można również dodać drobno pokrojone liście z botwinki.
- Studzimy zupęOdstawiamy z ognia zupę i czekamy aż ostygnie. W zależności od ilości dodanej botwinki ma ona lekko różowy lub czerwony kolor.
- Dodajemy maślankęGdy zupa delikatnie przestygnie, dodajemy do niej maślankę, jogurt grecki, sok z cytryny i całość mieszamy. Solimy do smaku.
- Gotujemy jajkaJajka gotujemy na twardo. Gdy ostygną, kroimy je na połówki i dekorujemy nimi zupę.
- Dodajemy koperekKoperek, szczypiorek oraz rzodkiewki myjemy i drobno siekamy. Dodajemy do chłodnika.
- Dodajemy jajka i przyprawyPodajemy mocno schłodzony z połówką jajka. Chłodnik możemy również udekorować świeżymi listkami bazylii lub oregano.
Czytaj też:
Tradycyjna konfitura z malin. Sprawdzony przepisCzytaj też:
Co zrobić z buraków z zakwasu? Podpowiadamy, jak wykorzystać kiszone buraki